Ako vybrať lezecké topánky?

Ak leziete už dlhšie, určite je pre vás prioritou pohodlie a bezpečnosť. Ak ste zatiaľ nikdy v živote neliezli, čoskoro zistíte, že pre vás nie je nič dôležitejšie ako to, aby vás neboleli nohy. V opačnom prípade sa zo zábavy stane nočná mora. Ako a podľa čoho teda vybrať lezečky, aby vám skutočne padli ako uliate?

Lezečky čiže lezecké topánky tvoria veľmi dôležitú súčasť lezeckého vybavenia.

Lezečky podľa určenia

Ešte neviete, či vás bude viac baviť lezenie po skutočných skalách alebo skôr po boulderových stenách? Vyberajte starostlivo.

Univerzálne

Univerzálne lezečky sa hodia na lezenie ako po skalách, tak aj klasických alebo boulderových stenách. Sú vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých. Poskytujú maximálny komfort a väčšinou disponujú pevným šnurovaním. V obchodoch a na e-shope ich zoženiete aj podľa názvu základné lezečky.

Lezečky na steny a bouldery

Lezečky na steny a bouldery spoznáte predovšetkým na základe toho, že majú mäkkú lezečku s citlivou špičkou a anatomickú pätu. Využijú ich začiatočníci aj pokročilí. Ľahko sa obúvajú a podošva je spravidla rozdelená na dve časti s rozdielnou tuhosťou.

Technické lezečky

Technické lezečky ocenia najmä pokročilí lezci, ktorí sa špecializujú na extrémne lezenie. Majú veľmi odolnú a zároveň komfortnú konštrukciu a často aj kombinované šnurovanie.

Požičiavali ste si niekedy lezečky z požičovne? Tie bývajú často veľmi tuhé, a to kvôli dlhšej životnosti. Mávajú aj dvojitú podošvu. Vďaka tomu, že si zaobstaráte vlastné lezečky, získate lepšiu citlivosť v nohách a to je na začiatku lezenia veľmi dôležité.

Stupeň obtiažnosti

Je jasné, že topánky, ktoré stačia začiatočníkom, lezcom prevádzkujúcim extrémne lezenie stačiť nebudú. A zase naopak začiatočníci nevyužijú všetky prednosti technicky náročnejších topánok.

Začiatočníci

Tuhšie lezečky sú pre začiatočníkov lepšie. Prečo? Pretože ešte nemajú tak dokonale vyvinuté svaly v klenbe a v prstoch na nohách. S každým ďalším lezením však budú svaly silnieť a postupom času prejdete na nižšiu tvrdosť lezečiek.

Mierne pokročilí

Pre stredne pokročilých lezcov je ideálnou lezečkou, ako sa ľudovo hovorí, zlatá stredná cesta. Topánka by nemala byť ani príliš mäkká ani príliš tuhá.

Pokročilí

Pokročilí lezci využijú predovšetkým mäkkú topánku, ktorá je asymetrická. Lezečky pre pokročilých sú extrémne komfortné a zaisťujú maximálnu priľnavosť.

Lezečky na suchý zips vám príliš dlho nevydržia.

Spôsob šnurovania

Šnurovacie lezečky

Pýšia sa dobrou oporou nohy a ľahko môžete regulovať roztiahnutie topánky podľa vlastnej potreby. Šnurovanie vám navyše vydrží dlhé roky. Len je občas trochu dlhším procesom.

Lezečky na suchý zips

Vďaka suchému zipsu ich máte obuté raz dva, ale na druhú stranu vám nevydržia na veky. Naopak musíte počítať s tým, že pri častom používaní vám budú slúžiť maximálne jednu alebo dve sezóny.

Nazúvacie lezečky

Medzi lezcami sa im hovorí nazúvaky. Sú mäkké, pohodlné, ale na rozdiel od lezečiek na šnurovanie alebo na suchý zips zle fixujú nohu. Zároveň nie sú tak kvalitné pri vyrovnávaní nerovností povrchu.

Zatiaľ čo šnurovacie lezečky utiahnete presne podľa potreby, lezečky na suchý zips už nie. Hoci sú na obúvanie lezečky so suchým zipsom aj tie nazúvacie komfortnejšie a rýchlejšie, radšej ako začiatočníci dbajte na správnu fixáciu nohy.

Z čoho sa lezečka skladá?

Kopyto

Tvar kopyta určuje, či je lezečka prehnutá a asymetrická, alebo neutrálna, vhodná pre začiatočníkov. Asymetrické a prehnuté kopyto efektívne prenáša silu z celej nohy do špičky.

Lepička

Podošva lezečky sa nazýva lepička. Tá má rôznu tvrdosť a rôzne priľnavý povrch, ktorý lezcom pomáha udržať sa na skale, stene alebo boulderu. Čím mäkšia a tenšia je, tým je priľnavejšia.

Zvršok

Vyrába sa najčastejšie z kože alebo syntetickej usne alebo tkaných materiálov. Koža je veľmi priedušná, ale nedrží tvar. Po čase sa veľmi roztiahne. Naopak lezečky z mikrovlákna sa tiež roztiahnu, keď sa spotíte, ale po vyschnutí sa navrátia k pôvodnému tvaru. Mikrovlákno ale nie je tak priedušné ako koža.

Medzipodrážka

Tá sa nachádza medzi vrchnou časťou lezečky a lepičkou. Práve medzipodrážka určuje, ako bude topánka tvrdá.

Zapínanie

V tomto prípade máte na výber medzi šnurovaním, ktoré stiahne topánku čo najlepšie, či zapínaním na suchý zips, ktorý síce nie je tak presný, ale aj tak dokáže nohu skvele zafixovať. Prípadne môžete zvoliť aj nazúvacie zapínanie, ktoré má ale horšiu fixáciu. Na druhú stranu je pohodlné.

Vyberajte si lezečky podľa toho, na akom povrchu sa chystáte liezť.

Výber tvaru kopyta

Ešte než si pôjdete lezečky zakúpiť, zistite, aký tvar má práve vaše chodidlo. Každá takáto špeciálna topánka sa skladá z kopyta, strihu a pogumovania. Akonáhle si ale nevyberiete správny tvar kopyta, nikdy vám topánky na lezenie nebudú sedieť presne.

Ako zistiť tvar chodidla?

Namočte si nohu do vody a pritlačte chodidlo na kartón alebo napríklad obkladačky v kúpeľni. Z odtlačku vášho chodidla zistíte, či je normálne, široké alebo úzke. Na základe toho sa s predajcami môžete dohodnúť na skúške optimálnych topánok.

Ako zistiť tvar prstov?

Teraz však musíte zistiť ešte presný tvar prstov:

  • Egyptský - palec vystupuje nad všetky ostatné prsty, ktoré smerujú k malíčku
  • Grécky - dominuje ukazovák nohy, ktorý je dlhší ako palec
  • Štvorcový - všetky prsty sú v rovine
Okrem lezečiek potrebujete aj ďalšie vybavenie, ktoré vám zaistí bezpečnosť.

Tri typy kopýt

A teraz sa vrhneme na poslednú dôležitú časť a tou je tvar kopyta:

  • Neutrálny tvar - je určený predovšetkým začiatočníkom, ktorí nemajú dostatočne spevnenú klenbu nohy
  • Mierne prehnutie - ak leziete len občas a nemáte radi prílišné zakrivenie, sú pre vás mierne prehnuté kopytá ideálne
  • Veľké prehnutie - ocenia ho športoví a extrémni lezci, ktorí potrebujú cítiť a zvládnuť aj tie najmenšie stupy

Akonáhle poznáte tvar chodidla a prstov, obráťte sa na svojho predajcu, aby vám pomohol tú najvhodnejšiu obuv vybrať.

Výber podľa pohlavia

Ženy aj muži majú úplne iný tvar nohy, preto je dobré vyberať aj podľa toho, či ste muž alebo žena. U detí je zároveň dôležité, aby lezečky nebránili riadnemu vývoju ich nohy.

  • Dámske - ich ergonomický tvar je prispôsobený dámskej nohe; sú o niečo mäkšie
  • Detské - sú vždy aspoň o pol čísla alebo číslo väčšie, aby detskú nohu nedeformovali
  • Pánske - sú tuhšie ako dámske a prispôsobené tvaru mužskej nohy, respektíve chodidla

Výber podrážky

Lezečky vyberáme aj podľa podrážok. Je dôležité vedieť, či chcete skôr mäkkú alebo tvrdú.

Mäkké podrážky

Tento typ podrážok je veľmi priľnavý a hodí sa na mäkšie horniny, ako je pieskovec alebo vápenec. Gumy sú tenké a nemajú v sebe žiadne pridané aditíva, ktoré zvyšujú odolnosť topánok na lezenie. Kvôli tomu sa ale aj rýchlejšie opotrebovávajú.

Tvrdé podrážky

Svoje využitie nájdu najmä pri tých najmenších stupoch. Ich podrážka je veľmi silná a guma obsahuje aditíva pre lepšie vytvrdenie gumy. Pýšia sa veľmi dlhou životnosťou a sú vhodné predovšetkým pre začínajúcich lezcov. Naopak sa vôbec nehodia na mäkké horniny.

Veľkosť lezečiek

Pri väčšine značiek platí, že lezečka má rovnakú veľkosť ako vaša bežná obuv. Na druhú stranu sa v prípade niektorých, a to aj veľmi obľúbených značiek, stretnete s tým, že veľkosť lezečky bude o jedno číslo menšia alebo naopak väčšia ako v prípade klasickej obuvi. Veľmi záleží na samotnej konštrukcii kopyta, zvršku aj napínacích páskach.

Lezečky vyberáme podľa niekoľkých veľmi dôležitých faktorov.

Ako vybrať správnu veľkosť?

Výber tej správnej veľkosti závisí hneď od viacerých faktorov:

  • Tvar chodidla - musíte si uvedomiť, že každý človek má iný objem a šírku chodidla aj inak tvarované prsty
  • Konštrukcia - každá značka aj typ lezečky má svoju charakteristickú konštrukciu kopyta, zvršku a napínacích pásikov
  • Náročnosť výstupov - aj terén ovplyvňuje správnu veľkosť topánky

Lezecké topánky skúšame vždy na boso, maximálne v silónovej ponožke. Klasickú ponožku nikdy nepoužívame, pretože nám môže skresliť veľkosť až o pol čísla. Ak si s veľkosťou neviete rady, skúste si veľkosť nohy zmerať aspoň zhruba.

  1. Položte si nohu na papier formátu A4.
  2. Oprite si pätu o stenu a na papier si označte vzdialenosť vašej nohy od opretej päty.
  3. Veľkosť nameranú v milimetroch potom môžete porovnať podľa tabuliek veľkostí jednotlivých výrobcov. Nezabudnite na to, že každý výrobca má svoje vlastné tabuľky a žiadna univerzálna preto neexistuje.

Skúsení lezci radia, aby si začiatočníci svoje prvé lezečky vždy vyskúšali aspoň dvakrát. Najprv vyskúšate, či ich vôbec obujete, druhýkrát, keď je topánka už ľahko vytvarovaná, zistíte, či vám skutočne sedí.

Lezecké vybavenie

Len topánky vám samozrejme na lezenie nestačia. Čo ďalšie by sa vám mohlo hodiť?

  • Lezecké lano - istí vás a zaručuje vám bezpečné lezenie
  • Lezecké sedadlo - prepája lezca s lanom a zároveň slúži ako zlaňovacia pomôcka
  • Úchyty na lezeckú stenu - oceníte ich v prípade, že si chcete zaobstarať vlastnú lezeckú stenu
  • Lezecké rukavice - bez nich hrozí, že si ruky spálite o lano alebo si ich odriete o horninu; tiež slúžia na bezpečné zlaňovanie
  • Lezecké nohavice - bývajú veľmi ľahké, odolné a vystužené v exponovaných častiach
  • Lezecký batoh - zmestí sa vám do neho všetko, čo na bezpečné lezenie a zlaňovanie potrebujete

Najčastejšie otázky

Aké lezečky sú vhodné pre začiatočníkov?

Rozhodne vyberajte lezečky so silnejšou podrážkou. A najlepšie univerzálny typ. Akonáhle prídete na to, na akom povrchu vás baví liezť najviac, prispôsobíte tomu aj svoju novú obuv.

Ktoré lezečky sú tie najodolnejšie?

Tie, ktoré majú hrubšiu podrážku. Zároveň je lepšie zaobstarať si lezečky na šnurovanie, teda so šnúrkami. Lezečky na suchý zips vám príliš dlho nevydržia.